site stats

Ayna

Ayna

Ayna, Erhan Güleryüz ve Cemil Özeren’in kurdukları bir müzik grubudur. Erhan Güleryüz ve Cemil Özeren’in dostlukları üniversite yıllarına dayanmaktadır. Cemil Özeren Bodrum’da kendi rock ağırlıklı grubu ile müzik çalışmalarını sürdürmekteydi… Erhan Güleryüz ise «Güller Açtı» ve «Garibim» adlı solo albümlerinden sonra grup kurma planını aktif hale getirmek istiyordu… Erhan Güleryüz, Cemil Özeren’e kaset teklifinde bulundu. Bu teklife ilk başta inanamayan Özeren, Güleryüz’ün teklifiyle İstanbul’a geldi. Güleryüz’ün repertuarını gördükten sonra arkadaşının teklifini kabul etti ve Ayna Grubu’nun temelleri de böylece atılmış oldu.

1996 yılında müzikseverlerin karşısına çıkan grubumuz, ‘Ceylan’ isimli parçası ile büyük beğeni topladı. Anonim bir halk türküsü olan bu şarkı Ayna’nın rock tarzındaki yorumu ile müzik listelerinde en üst sıralara çıktı. Daha sonra çıkardığı albümler ile de çizgisini koruyan Ayna, gördüğü ilgiyi devam ettirdi. Albümlerinde halk müziği örneklerini rock ve zaman zaman hicaz motifleriyle süsleyerek kendi tarzlarını oluşturdular. Yurt çapında verdikleri konserlerle dinleyenlerinden uzak kalmayan grup, bu yolla Anadolu’da da büyük bir hayran kitlesi oluşturdu.

Ayna grubu, Cumhuriyetimiz’in 75’inci yılı kutlamalarında Başbakanlık tarafından özel olarak görevlendirildi. Bugüne kadar ki en kapsamlı Güneydoğu turnesini tamamlayan grup; Çankırı, Çorum, Gümüşhane, Kars, Erzincan, Bitlis, Hakkari, Bingöl, Elazığ, Mardin, Midyat, Kahramanmaraş, Şırnak, Cizre, Urfa, Siirt, Afşin, Elbistan ve Ağrı’nın da aralarında yer aldığı Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun birçok yerinde konser verdi. Karadeniz’deki il ve ilçelerde turnesine devam eden grubumuz, Türkiye’yi dolaştıktan sonra dünya turnesine çıktı.

Sanatçıya Ait Eserler