site stats

Nilüfer

Nilüfer

Nilüfer (Yumlu) (d. 31 Mayıs 1955, Cihangir, İstanbul) Türk pop müzik şarkıcısı.

İstanbul İtalyan Lisesi’nde öğrenciyken katıldığı bir ses yarışmasını kazanmasının ardından 1970’li yılların başında «Kalbim Bir Pusula», «Dünya Dönüyor» adlı hit şarkılarla ünlü oldu. 1978 yılında Grup Nazar ile birlikte Türkiye’yi TRT adına Paris’te Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil etti.

1972 yılında «Kalbim Bir Pusula» adlı ilk 45’liğini çıkardıktan sonra, 1973’te «Dünya Dönüyor» 45’liği ile asıl çıkışını yakaladı. «Dünya Dönüyor»un da yer aldığı ilk albümü «Nilüfer’74»teki «Göreceksin Kendini», «Aldanırım Sanma» ve «Başıma Gelenler» gibi şarkılar Türk Pop Müzik tarihinde unutulmaz klasikler arasına girdi.

Bu albümü 1975’te «Oh Ya», 1976’da «Off Aman Aman» ve 1977’de «Kim Arar Seni» adlı 45’likler izledi. 80’li yıllara gelindiğinde «Nilüfer’79», «Nilüfer’80» ve «Sensiz Olmaz» adlı albümleri, «Nilüfer’84» adlı albüm izledi. Albümün hitleri arasında «Varsa Söyle», «Dönsen Bile», «Kar Taneleri» gibi unutulmaz şarkılar da vardı. Bu albümle birlikte Nilüfer, Kayahan bestelerine albümlerinde yer vermeye başladı. Nilüfer «Bir Selam Yeter» adlı albümünü 1985 yılında çıkardı. Bu albümün en büyük özelliği sözü, müziği kendisine ait ilk şarkı olan «Erkekler Ağlamaz»ı da içermesiydi.

Sanatçıya Ait Eserler

Site Yazar Google +: Bedava ark ndir